Header Image

KAROL ZABIEREK

CIENIN ZABORNY, WIELKOPOLSKIE

W 2004 roku, Pan Karol Zabierek wraz z żoną Eweliną przejęli gospodarstwo po rodzicach Andrzeju i Elżbiecie. Nieprzerwalnie, od 1968 roku w gospodarstwie prowadzona jest ocena wartości użytkowej bydła. Kiedyś utrzymywano krowy rasy nizinno czarno–białej z dolewem rasy holsztyńsko – fryzyjskiej, obecnie w stadzie jest 18 krów rasy montbeliarde i 2 krowy rasy polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej odmiany czarno-białej. Produkcja rolna prowadzona jest na 30 ha gruntów rolnych. W uprawach główną pozycję zajmuje kukurydza, lucerna i trawy z przeznaczeniem na paszę dla bydła.

Źródła powodzenia gospodarstwa – recepta na sukces
• Stosowanie bardzo dobrych jakościowo i zebranych w optymalnym terminie pasz to podstawa dobrej wydajności i zdrowotności stada.
• Zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków bytowania i opieki weterynaryjnej.
• Wysoki potencjał genetyczny stada.

Według Hodowcy: „Główną zaletą rasy montbeliarde jest bardzo dobre wykorzystanie paszy oraz większa odporność na zapalenia wymienia i choroby metaboliczne. Dodatkowo byczki i wybrakowane krowy są lepiej umięśnione dzięki czemu osiągają wyższą cenę przy sprzedaży. Wszystko to wpływa na poprawę opłacalności produkcji mleka”.

Plany na 2017 rok i zamierzenia na przyszłość
W najbliższej przyszłości planowana jest modernizacja obory. Możliwość utrzymywania większej ilości krów, w systemie wolnostanowiskowym z nowoczesną halą udojową przyczyni się do poprawienia dobrostanu dla zwierząt, a hodowcy ułatwi pracę przy zwierzętach. Więcej krów o wysokiej wydajności mleka pozwoli na zwiększenie dochodów, a co za tym idzie stabilności finansowej gospodarstwa.