Stadnina Koni Pępowo istnieje od 1953 roku. Spółka prowadzi hodowlę koni rasy wielkopolskiej, której początki sięgają XVII wieku oraz Polskiego Konia Szlachetnej Półkrwi. Zajmuje się również hodowlą i chowem bydła mlecznego ras polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej i simentalskiej. Bydło utrzymywane jest w dwóch obiektach hodowlanych – w Gospodarstwie w Gogolewie i na Fermie krów w Pępowie. Bydło rasy simentalskiej utrzymywane jest na Fermie w Pępowie.
Początek hodowli dały krowy zakupione w latach 2007 – 2008 w Niemczech. W roku 2016 osiągnęły one średnią wydajność ponad 8 tys. kg mleka – dla porównania średnia krajowa w Polsce z dostępnych publikacji dla bydła simentalskiego wyniosła 6 146 kg, a w Austrii i Szwajcarii odpowiednio 7 220 kg i 7 389 kg.
We współpracy z PFHBiPM przy użyciu programu DoKo w SK Pępowo prowadzony jest dobór buhajów dla ras simentalskiej i polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Ocenie genomowej poddawanych jest ok 100 jałówek PHF, prowadzona jest również ocena pokroju pierwiastek wprowadzanych do stada.
Potwierdzeniem skuteczności realizacji prac hodowlanych jest systematyczny wzrost wyników produkcyjnych i liczebności stada (w oparciu o własny materiał hodowlany) oraz wysoka wartość indeksu PF (106) w sezonie 2016/2.
Praca hodowlana w stadach SK Pępowo ukierunkowana jest na postęp genetyczny w zakresie:
• cech mleczności (wydajność mleka i białka);
• cech funkcjonalnych (płodność, zawartość komórek somatycznych w mleku, łatwość wycieleń, długowieczność i szybkość doju);
• cech pokroju (budowa wymienia, nóg i racic).
Dotychczas głównym czynnikiem ograniczającym rozwój hodowli bydła w SK Pępowo była stara infrastruktura budynków. W roku 2016 rozpoczęto budowę nowej fermy – docelowo na 1200 krów, w której zastosowane będą najnowsze rozwiązania technologiczne, co pozytywnie wpłynie na dobrostan zwierząt i uzyskiwane wyniki hodowlane, produkcyjne, a także pozwoli obniżyć koszty produkcji.
SK Pępowo współpracuje z następującymi ośrodkami naukowo-badawczymi:
• Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt w zakresie żywienia krów i odchowu jałowizny – prof. Maciej Kowalski;
• Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców w zakresie wpływu chorób racic na rozród oraz wydajność mleczną krów-prof. Ryszard Skrzypek;
• Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Balice w zakresie realizacji programu hodowlanego rasy simentalskiej.