Header Image

STADO JANA I EDWARDA SOLARCZYKÓW

WRÓBLÓWKA, MAŁOPOLSKIE

Jan Solarczyk, to chyba najbardziej znany hodowca bydła polskiego czerwonego w Polsce. Jego osiągnięcia, zdobyte nagrody i wyróżnienia na wystawach są naprawdę imponujące. Konsekwentnie opowiada się za doskonaleniem swojego pogłowia nasieniem europejskich ras bydła czerwonego.
Celem tych działań było uzyskanie, na bazie rodzimych genów, wysokowydajnej odmiany bydła dostosowanej do specyficznych podtatrzańskich warunków użytkowania. Szczególnie zwraca uwagę na zachowanie genów długowieczności, odporności na choroby i bardzo dobrą budowę kończyn – jako cechy szczególnie przydatne w górach. Jako znawca i miłośnik urody krów zwraca uwagę na takie doskonalenie pokroju i typu budowy swoich ulubienic aby „ ciesyły łoko” – mówiąc w gwarze góralskiej. Edward Solarczyk jest aktywnym uczestnikiem i godnym kontynuatorem hodowli krów rasy polskiej czerwonej swojej rodziny. Miał zaledwie 6 lat, gdy rodzice Jan i Michalina zaczynali hodowlę krów tej rasy.

Po nich odziedziczył zamiłowanie do hodowli oraz nabył umiejętność chowu bydła w trudnych warunkach górskiego klimatu. Dziś, już jako właściciel pięknego stada utrzymywanego w jednej oborze wraz z krowami ojca, jeździ na wystawy hodowlane i zdobywa zasłużone nagrody i wyróżnienia. Konsekwentnie kontynuuje też politykę hodowlaną Jana Solarczyka, inseminując swoje stado nasieniem najlepszych buhajów krajowych oraz importowanym rasy duńskiej czerwonej. Rodzina Solarczyków jest wzorem dla wielu innych hodowców. Jałowice i krowy pochodzące z ich stada stały się zalążkiem wielu nowych hodowli. Pan Jan jest autorytetem dla wielu kolegów, którzy konsultują z nim swoje zamierzenia hodowlane, a on zawsze chętnie służy radą i pomocą.