Header Image

TADEUSZ SZYMUSIAK

ZAŁUCZNE, MAŁOPOLSKIE

Tadeusz Szymusiak wraz z żoną Zofią prowadzą hodowlę oraz ocenę bydła polskiego czerwonego od ponad 40 lat. Hodowlę przejęli od rodziców Tadeusza, którzy mimo podeszłego wieku biorą udział w pracach w gospodarstwie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Gospodarstwo położone jest na Podhalu. Wierni tradycji hodowli bydła rasy polskiej czerwonej, Państwo Szymusiakowie utrzymują ponad 31 krów dojnych wraz z młodzieżą. Oprócz krów rasy polskiej czerwonej w stadzie utrzymywane są również krowy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej. Hodowcy gospodarują na 40 ha, są to wyłącznie łąki i pastwiska.

Źródła powodzenia gospodarstwa – recepta na sukces
Pasze treściwe pochodzą z zakupu podobnie jak kiszone ziarno z kukurydzy, które jest niezbędnym dodatkiem energetycznym. Hodowca podkreśla ogromną rolę oceny użytkowości w kontekście kontroli poszczególnych parametrów mleka, a w szczególności mocznika. Analizuje on raporty wynikowe otrzymywane po każdym próbnym udoju i na ich podstawie ustalane są w gospodarstwie dawki pokarmowe.

Dzięki dbałości o dobrostan krowy Państwa Szymusiaków są zdrowe i długowieczne. Pytany o wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie Pan Tadeusz z humorem odpowiada „że jak chce się napić kawy to drzwi są zawsze otwarte”. Krowy Państwa Szymusiaków wielokrotnie zdobywały wyróżnienia na wystawach krajowych i regionalnych. Z ich gospodarstwa pochodzą buhaje hodowlane, których nasienie jest w ofercie spółek inseminacyjnych z terenu całego kraju.

Plany na 2017 rok i zamierzenia na przyszłość
Obora zaplanowana i zbudowana w 1979 roku dzisiaj jest już zdecydowanie za mała. Decyzja o budowie nowej obory właściwie już zapadła, ale z jej realizacją Hodowcy czekają na ustabilizowanie się cen na rynku mleka.